Češi stále fungují v „šetřícím módu“

Lidé hlídají své výdaje stejně jako v posledních dvou letech a zatím to nevypadá na uvolnění a větší útraty.

Vyplynulo to z kontinuálního výzkumu společnosti Ipsos. Agentura dále uvedla, že nejvíce se obyvatelé České republiky chystají šetřit na návštěvách kaváren a restaurací (54 %). Téměř polovina respondentů pak chce omezit výdaje na alkohol a spotřební elektroniku. Naproti tomu na jídle, lékách a utilitách lidé plánují šetřit nejméně. Utrácet peníze pak mají v úmyslu zejména svobodní a novomanželé ve věku 23 – 34 let.

Horší už to nebude

A jaký je názor populace ČR na stávající situaci? Oproti roku 2011 a 2012 sice ubývá pesimistů očekávajících další zhoršení, na druhé straně ale nepřibývá lidí, kteří věří ve zlepšení. Lidé spíše počítají se setrvalým, ne příliš dobrým stavem, přesně podle hesla „Horší už to nebude“.

Téměř třetina respondentů na přímou otázku „Jak se cítí“ odpověděla, že normálně. Unaveně se cítilo 32 % a v klidu a v pohodě bylo pouze 15 %. Tři pětiny dotázaných se pak cítily spíše šťastnými.

Agentura Ipsos organizuje tento druh výzkumu dvakrát ročně již od roku 2009 a jeho cílem je zjistit názory populace ČR na stávající situaci. Jedná se o kvantitativní online šetření na reprezentativním vzorku, který letos čítal 1 018 respondentů. Sběr dat probíhal 27. až 30. března 2013.

-JH-

A jak jste se cítili na jaře 2013 vy?

 

Komentáře nejsou povoleny.