Ekologie jako přidaná hodnota

Ekologie při koupi moc zákazníka neovlivňuje, i když udržitelného rozvoje jsou plná média. Své o tom ví Jan Petr, marketingový ředitel pro ČR a SR ve společnosti Touax.

APO: Vaše společnost získala certifikát ISO 14001:2005, který se týká systému environmentálního managementu. Dává toto osvědčení nějakou výhodu obchodníkům, kteří prodávají Vaše produkty?

Touax: Certifikací jsme prošli v roce 2011. Stručně řečeno, norma vyžaduje, aby si firma nastavila politiku a cíle v oblasti ochrany životního prostředí, které splní požadavky právních a jiných předpisů ve vztahu k předmětu činnosti firmy. Bohužel vztah k ochraně přírody není u nás zakořeněný jako třeba v Rakousku, takže se firmě podobný závazek přispět k trvale udržitelnému rozvoji nevrátí v podobě získání konkurenční výhody a zvýšené preference zákazníků. U nás se obecně o ekologii hodně mluví, ale když se má náš zakázník rozhodnout, zda koupí od nás nebo konkurence, přístup k ochraně životního prostředí je, v tom lepším případě, kritérium až na samém konci jeho seznamu. Naším motivem pro získání certifikátu byla nejen snaha nabídnout zákazníkům ekologičtěji vyrobený produkt, ale i redukovat provozní náklady, optimalizovat nákupy materiálu a komponent, zlepšit logistiku, množství odpadního materiálu, jeho skladování a likvidaci, minimalizovat emise a tak dále.

 

APO: Zohledňujete dopad na životní prostředí při výrobě a samotné realizaci modulových staveb?

Touax: Obecně jedna z hlavních devíz modulové stavební technologie je právě oproti klasické výstavbě mnohem šetrnější přístup k přírodě a bezprostřednímu okolí realizace stavby. Zapomeňte na sem a tam neustále pendlující nákladní auta, přesuny hmot, prašnost, hluk, hromady odpadu, a to všechno po dobu měsíců. Tyto jevy při realizaci modulové stavby vůbec nezaznamenáte, nebo jen v minimální míře. My stavíme v řádu dnů, maximálně týdnů.
Ve výrobním závodě jsme vybudovali nejekologičtější lakovnu v Olomouckém kraji. Investovali jsme 10 milionů korun do nejmodernější technologie na snížení emisí těkavých organických látek při procesu lakování. Její součástí je i rekuperační jednotka, která využívá vnitřní odpadní vzduch k ohřevu venkovního a výrazně snižuje náklady na vytápění výrobní haly.

 

APO: Stavíte ale i školky a školy…

Touax: V loňském roce jsme se stali lídry trhu modulových školek a vybudovali mimo jiné největší modulovou školku v ČR v Liberci. Dvoupatrový objekt má přes 900 m² užitné plochy, pojme 80 dětí a nám se moc líbí, že do jeho podoby byly zapojeny i děti z místní základní školy. Ty nakreslily obrázky, podle kterých byly vyrobeny plachty s fasádní grafikou. Video z realizace ke zhlédnutí zde.


Společnost Touax je dceřinná firma divize modulových staveb francouzské skupiny Touax, evropské dvojky na trhu modulových staveb. Touax se specializuje na projektování, průmyslovou výrobu a stavbu objektů stavebnicovým systémem modulů. Společnost působí na českém trhu již od roku 1991 a těží z více než třicetileté zkušenosti skupiny Touax z modulových trhů v Evropské unii.


Mgr. Jana Hrdá

 

Fotogalerie:


 

 

Komentáře nejsou povoleny.