Styl obchodníka I. : Manažer se musí mačkat


 

Asi nikoho nepřekvapí, že odívání hraje velkou roli v sebeprezentaci. Při komunikaci platí, že z celkového dojmu tvoří zhruba 50 – 60 % to, jak protějšek vypadá. 25 % náleží nonverbální komunikaci a stylu prezentace a jen 7 % připadá na vlastní sdělení.
Můžeme si tedy zanotovat: „Je to pravda odvěká, šaty dělaj’ člověka.“ Jak ale vybrat oblek, aby dobře seděl? A jakou košili zvolit? Z bavlny, nebo z nějakých nových materiálů? V následujícím seriálu článků o pánském odívání vám předkládáme stručné shrnutí prezentace pana Radka Tomana z firmy Delor International, kterou přednesl na lednovém setkání Asociace profesionálních obchodníků. Snad vám pomůže v orientaci ve stylech a trendech v pánském oblékání.

Oblékejte se do přírodních materiálů

K nejčastějším střihům fazony obleku patří anglický (klasický), nebo italský střih. Takové sako podle italského střihu je vypasované, má méně vycpávek v ramenou, je kratší a v současnosti velmi módní. Nevýhodou ale je, že pokud v obleku trávíte celý den, nemusíte se cítit zrovna pohodlně. „Pokud vám jde o pohodlí, volte klasiku,“ doporučuje Radek Toman a dále radí: „Nešlápnete vedle, pokud zvolíte do obleku bílou košili, či modrou. Z materiálů hraje prim čistá bavlna. „Nebojte se žehlení. Manažer se musí mačkat! Je to důkaz toho, že nosí kvalitu!,“ směje se pan Toman. K zajímavostem, které firma Delor Inernational nabízí, patří bavlněná látka na košile, která je tkána podobně jako síťovaná tílka ruských námořníků, nebo dnes běžně používané funkční prádlo. Je skládaná křížem a vytváří jakési mikrootvory. Její výhodou je, že v létě odvádí horko od těla.
Límec košile by měl být s vycpávkami, aby dobře držel tvar a různě se nedeformoval. Buď se používají vycpávky, které jsou všité napevno, ale jejich nevýhodou je, že trpí při praní a špičky límce se snadno opotřebují. Angličané s oblibou používají odnímatelné vycpávky, které mohou být plastové, kovové, nebo z perleti a rádi si je zdobí třeba jmény svých dětí, či logem oblíbeného fotbalového klubu. „Osobně preferuji tyto doplňky vyrobené z plastu, drží límec naprosto bezpečně. Podle mého názoru jsou kovové vycpávky nepohodlné,“ říká k tématu Radek Toman.
Důležité je také zvolit tvar límce košile, který se k vám hodí typově. A tady je rozhodně z čeho vybírat! Sázkou na jistotu je však anglický druh límce, tzv. Kent.

Když kravatu, tak z hedvábí

Kravatu vybírejte rozhodně z hedvábí. Můžete volit z různých cenových variant podle toho, zda jde o hedvábí zpracované ručně či strojově. Konec kravaty by měl sahat k přezce pásku, nikdy ne pod ní, nebo několik centimetrů nad ní. Neuděláte chybu, pokud uzel uvážete buď jako jednoduchý kravatový uzel, nebo zvolíte noblesnější Windsor, který se hodí zejména ke klasickým uzavřeným límcům. Pan Toman nám prozradil také malou nápovědu při vázání kravaty: „Její spodní konec musí sahat ke čtvrtému knoflíku. To samozřejmě neplatí, pokud jste majitelem většího bříška. Nebo můžete použít orientaci podle šikmého spoje na běžné kravatě.“

Vytáhněte podkolenky

Obuv pravého gentlemana by měla být vždy čistá. Ponožky ideálně černé nebo tmavomodré a to i do světlých obleků. Nosí se vyšší ponožky, nejlépe podkolenky, z přírodních materiálů. Podle ročních období se pouze mění síla úpletu.

 

Mgr. Jana Hrdá

 

Série článků vznikla na základě prezentace Radka Tomana ze společnosti Delor International na setkání Asociace profesionálních obchodníků dne 30. ledna 2013. Tato firma nabízí obleky na míru za cenu konfekce ve francouzském konceptu zakázkového krejčovství Louis Purple. Jejich prodejna je umístěna v obchodním domě Kotva.

 

 

Komentáře nejsou povoleny.