Styl obchodníka II.: To nejluxusnější

V pátek bez kravaty? Proč ne! V pánském odívání rozlišujeme čtyři základní styly oblékání: high business, daily business, smart casual a informal style. Někdy je prostě nutný smoking, jindy si na sebe můžete vzít klidně polotričko.

High business je ten nejluxusnější styl oblékání, co může být. Obleky jsou černé nebo tmavomodré, jako vzor se hodí proužek. „Proužek na obleku zajistí, že si vás bude každý pamatovat,“ upřesňuje Radek Toman ze společnosti Delor International.  Z materiálů jasně vede vlna, která se postará o dokonalý komfort. Saka mají klasické rovné kapsy, otevřenou fazonu a jeden až dva knoflíky. Košile by měly být bez kapes. Manžety jsou dvojité doplněné kovovými, nebo perleťovými manžetovými knoflíčky. K zakulaceným okrajům manžet se volí kulaté knoflíky, k hranatým hranaté. Může zde být i vyšitý monogram v barvě košile. V high business působí jako velmi seriozní doplněk červená kravata. Mívají jí i američtí prezidenti při svých projevech. Platí ale, že čím vyšší funkce, tím méně se volí pestré barvy. „Například francouzský prezident střídá tmavomodrou a černou kravatu, bledě modrou košili a černý, nebo tmavomodrý oblek,“ vysvětluje Toman. K nezbytným doplňkům patří ostře složený, bílý, bavlněný kapesníček. „Bavlněný proto, abyste v momentě potřeby mohli kapesník nabídnout dámě. Hedvábí je v tomto případě nepraktické,“prozrazuje zástupce firmy Delor International. Hodinky by měly být tenké s černým řemínkem. Do divadla, nebo na jiné večerní příležitosti po desáté hodině se nosí smoking nebo černý oblek bez rozparků. Také u těchto obleků se dnes objevují módní trendy, ale jsou příležitosti, třeba novoroční koncert Vídeňské filharmonie, kdy je bez diskuzí nutná klasika!

Je libo barevné podšívky?

V kancelářích nejčastěji potkáte muže oblečené ve stylu daily business. Obleky jsou v barvě černé, modré, šedé, v létě pak světlé. U sak existuje možnost barevného obšívání knoflíkových dírek, barevných podšívek, nebo umístění podložek u rukávů. Manžety u košil mohou mít klasické zapínání a to na jeden, nebo dva knoflíky. Monogram může být barevně vyšitý nejenom na manžetě, ale i na dalších místech košile.

V pátek klidně polotričko

Některé společnosti tolerují v pátek smart casual style, jež se jinak nosí o víkendu. Oblečení v tomto stylu nabízejí zhusta módní značky, které prodávají konfekci. U kreativních zaměstnání, jako například v reklamních agenturách, patří smart casual style k normě i během týdne. Je pro něj charakteristické, že není vyžadována kravata a místo košile lze zvolit polotričko. Odlehčená letní saka nemusí mít podšívky, což je jistě velmi příjemné.


Mgr. Jana Hrdá


Série článků vznikla na základě prezentace Radka Tomana ze společnosti Delor International na setkání Asociace profesionálních obchodníků dne 30. ledna 2013. Tato firma nabízí obleky na míru za cenu konfekce ve francouzském konceptu zakázkového krejčovství Louis Purple. Jejich prodejna je umístěna v obchodním domě Kotva.
 

 

Komentáře nejsou povoleny.