Styl obchodníka III.: Hnědé doplňky k modré

V posledním díle našeho seriálu bychom vás rádi upozornili na to co nosit, abyste byli „in“ a na některé detaily, na které byste raději měli zapomenout.

Tipy a trendy

„V oblékání bych se nepouštěl příliš do módních trendů, každému bych doporučoval najít si to svoje a to nosit,“ říká Radek Toman ze společnosti Delor International a dodává: „Je dobré si nechat ušít na míru alespoň jeden oblek a košili. Konzultant vám kvalifikovaně poradí, co vám sluší a co ne. Podle toho se můžete orientovat v budoucnu. Vsadím se ale, že pak budete chtít obleky na míru stále.“ Pan Toman ale přesto prozradil jak to s těmi trendy je: „Existují dlouhodobé a krátkodobé trendy. K těm krátkodobým patří třeba zkracování sak, která mají extrémně krátké rukávy, a z kterých kouká celá manžeta. Toto si mohou dovolit jen lidé z kreativních profesí. I když je tento styl vysoce moderní, musím říci, že se od něho pomalu upouští.“ Co ale tohoto odborníka na oblékání okouzlilo, je sladění košile s ponožkami, kapesníkem a dokonce i tkaničkami do jedné barvy, například červené. Skvěle také působí hnědé boty a doplňky k tmavomodrému obleku.

Módní faux-pas

„Hlavně mladší lidé investují spíše do značkových džínů, než do kvalitního oblečení do kanceláře. Ale měli by si uvědomit, že právě v práci tráví více jak čtyřicet hodin týdně. Nekvalitní oblečení pak ovlivňuje to, jak se cítí, ale i jejich chování třeba při jednáních,“ říká Radek Toman a dodává: „Není nic příjemného, když se nadměrně potíte, protože košile je ušita z nekvalitního materiálu.“ Zapomenout byste měli také na límce košile na saku. „Jeden čas byl dokonce velmi moderní italský otevřený límec, kterému se také říká francouzský, nebo lidově žralok. Pozor ale, korpulentní postavy byly díky němu ještě širší než obvykle,“ upozorňuje pan Toman a varuje: „Tři knoflíky na saku může nosit jen velmi vysoký a štíhlý člověk. Všichni ostatní připomínají v takto ušitém obleku vyhazovače.“ Pozor také, dva knoflíky na košili u krku člověka opticky zkracují.
Přísloví říká, že ďábel se skrývá v detailu, a tak mezi prohřešky patří třeba i to, že podtričko by se mělo nosit pod košilí, jen když je venku mráz. Když už ho máte, neodkládejte sako. Okraje podtrička mohou prosvítat a nepůsobí to zrovna esteticky.
Mezi módní trendy současnosti se rovněž řadí úzká kravata. „Svět se zbláznil, zapomněl na pořádné chlapy,“ podotýká Toman a je jasné, že ho tento styl nijak neočaroval. Šířka kravaty by se měla volit podle obleku. Pokud je sako otevřené se zapínáním na dva knoflíky, preferujte klasickou šíři vázanky. A nezapomeňte ani na doplňky. K hodinkám ze žlutého kovu se nehodí stříbrné knoflíky, nebo stříbrná přezka na opasku.


Mgr. Jana Hrdá


Série článků vznikla na základě prezentace Radka Tomana ze společnosti Delor International na setkání Asociace profesionálních obchodníků dne 30. ledna 2013. Tato firma nabízí obleky na míru za cenu konfekce ve francouzském konceptu zakázkového krejčovství Louis Purple. Jejich prodejna je umístěna v obchodním domě Kotva.

 

 

Komentáře nejsou povoleny.