Tradice zastoupená nově v APO


Novým partnerem Asociace profesionálních obchodníků se stává Česká mincovna, a.s., se sídlem v Jablonci nad Nisou. Společnost  od svého vzniku navazuje na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je tedy jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku.

Česká mincovna, a. s. byla založena v roce 1993 po rozpadu československé federace jako ražebna mincí akciové společnosti Bižuterie v Jablonci nad Nisou. Ta díky svým bohatým zkušenostem v oblasti zpracování kovů, ražby a rytectví již v listopadu roku 1992 vyhrála výběrové řízení na dodavatele oběžných mincí pro nově vznikající samostatnou Českou republiku.

Česká mincovna rozvíjí vlastní výrobu i vlastní obchodní činnost. Výrobní provoz mincovny je vybaven moderními lisy značky Gräbener jak pro výrobu oběživa, tak pro pamětní ražby, dále je provoz vybaven vlastní nástrojárnou. Mincovna má tedy zcela pod kontrolou výrobu svých razidel. Polotovary pro výrobu oběživa i pro pamětní ražby jsou nakupovány v zahraničí u renomovaných evropských výrobců, neboť tuzemská výroba neexistuje. Roční výrobní kapacita je dimenzována na 500 milionů kusů oběžných mincí a 300 tisíc kusů pamětních mincí. Od roku 2002 je společnost držitelem certifikátu systému managementu jakosti ISO 9001:2000 od auditorské firmy Lloyd´s Register Quality Assurance. Společnost provozuje prodejny v Praze a v Jablonci nad Nisou a od roku 2010 také specializovaný internetový obchod. V současnosti má 66 zaměstnanců, jejím vlastníkem je česko-švýcarské konsorcium Česká mincovna Group.

 

Komentáře nejsou povoleny.